Aktualności

06/12/2009

Informacje Europejskiego Związku Solaryjnego

/wyd/esa_.jpg

Punkty do dyskusji dla właścicieli solariów – odpowiedź na komunikat prasowy IARCEUROPEAN SUNLIGHT ASSOCIATION a.s.b.l.

Być może Państwa klienci spotkali się z ostatnimi informacjami głoszących, że naukowcy są zdania, iż opalanie się w solarium jest „równie niebezpieczne jak arszenik” lub porównującymi opalanie w solarium do palenia tytoniu. Opowieści te są niedokładne i mylące, oparte są one na błędnej analizie przeprowadzonych badań.

Przygotowaliśmy dla Państwa krótki przewodnik, który może pomóc w odpowiedzi na niektóre obawy, jakie mogą mieć ich klienci.

Jak interpretować te wiadomości:

  • Łóżka do opalania zostały zaliczone przez grupę francuskich naukowców do „Grupy 1”, „Grupa 1” oznacza, że są dowody, iż korzystanie z nich może zwiększać ryzyko zachorowania na raka skóry.
  • Bynajmniej nie jest to nowa wiadomość: do tej samej kategorii należy światło słoneczne, które jest do niej zaliczone od 1992 r.!
  • Od 1992 r., tysiące lekarzy zaleca umiarkowany kontakt ze światłem słonecznym ze względu na wiele korzyści dla zdrowia. Fakty są takie, że wielu znaczących ekspertów w dziedzinie witaminy D przekonanych jest, że korzyści ze światła słonecznego przeważają zdecydowanie nad zagrożeniami.
  • Przynależność do “Grupy 1” nie wskazuje na stopień zagrożenia, a jedynie informuje, że istnieje jakieś zagrożenie. Niektóre czynniki należące do tej kategorii są bardzo szkodliwe jak np. arszenik czy gaz musztardowy. Inne substancje wiążą się z niezwykle małym zagrożeniem jak np. czerwone wino, piwo czy solone ryby.
  • Informacje, że “opalanie jest równie niebezpieczne, co arszenik” są zwyczajnie nieprawdziwe. Naukowcy nie robili porównań tego typu, pochodzą one od szukających sensacji dziennikarzy.
  • Sam raport nie został opublikowany. Wszystkie wiadomości oparte są na komunikacie prasowym, a żaden dziennikarz nie przeczytał raportu!
  • IARC to grupa naukowców pracująca dla ONZ. Ich raport nie jest nowym opracowaniem, jest ponowną analizą pracy z 2006 r., która z kolei była wynikiem analizy 23 badań, najstarsze z nich pochodzą z początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Badania te mają szerokie spektrum ustaleń.
  • Wśród tych23 badań: 5 zostało wykluczonych, ponieważ nie można było wykorzystać użytych w nich danych wyniki 6 sugerowały, że korzystanie z łóżek do opalania zmniejsza ryzyko raka skóry! wyniki 16 były w granicach marginesu błędu – w razie wyborów eksperci mówią, że nie należy ufać sondażowi pokazującemu, iż jeden kandydat prowadzi o 1% przy marginesie błędu 5%.
  • Niektóre wiadomości obejmują wprowadzające w błąd statystyki, że opalanie na solarium zwiększa ryzyko czerniaka o 75%. Liczba ta pochodzi z badania przeprowadzonego przy użyciu wątpliwych metod. Jego autorzy przyznają, że nie uwzględnili wystawienia na światło słoneczne oraz wrażliwości na nie. Nawet gdyby badanie to było dokładne, nie znaczy to, że 75% osób korzystających z solarium zachoruje na czerniaka; oznacza to, że stosunkowe ryzyko jest wyższe. Problemem jest tu stosunkowy charakter ryzyka, w momencie, kiedy wyjściowe ryzyko jest bardzo niskie, procentowy wzrost zagrożenia, który wydaje się bardzo duży, w praktyce przekłada się na bardzo mały wzrost zagrożenia. Użyjmy innego przykładu, Państwa roczne ryzyko poniesienia śmierci w wypadku samochodowym wynosi około 0,013%. Jeżeli to ryzyko wzrośnie o 75% będzie ono wynosić 0,023% czyli około 1 do 4500. Powinno to pokazać procentowy wzrost w pewnej perspektywie!

 

Mamy nadzieję, że powyższe punkty pomogą Państwu w wyjaśnianiu tej kwestii klientom!

 

 

Christina Lorenz,

ESA President European Sunlight Association,

(Brussels Office) Chaussée de Cjarleroi 51, 1471 Loupoigne, Belgium

Phone: +32-67-670114, Fax: +32-67-648048

Email: europeansunlight@skynet.be

Website: http://www.europeansunlight.eu/


Do góry strony